Należy pamiętać
- Wybierając się w podróż, zarówno tę bliższą jak i tę dalszą, niezależnie od długości pobytu, powinniśmy mieć ze sobą podstawowe medykamenty. Warto zawsze mieć pod ręką środki na kilka najpowszedniejszych dolegliwości
- W podróż najlpiej zabrać leki, które już się zna i są dobrze tolerowane.
- Wyposażenie powinno być sprawdzane przed każdą podrożą
- Należy sprawdzić datę ważności
- Podczas podróży do ciepłych krajów należy przestrzegać warunków przechowywania leków
- Przy przyjmowaniu lekow o ściśle wyznaczonych godzinach należy dowiedzieć się ile wynosi różnica w czasie, gdyż na działanie niektórych leków ma wpływ rytm ich przyjmowania
Wyposażenie
- Konieczne lekarstwa ze względów indywidualnych, np. wynikające z choroby przewlekłej. Odpowiednią ilość zapakować do bagażu podręcznego. Zalecane jest skonsultować z lekarzem bądź aptekarzem o skutkach ubocznych przy połączeniu przjmowanych lekarstw z innymi.
- Środki dezynfekujące
- Środki opatrunkowe: plastry, sterylne opatrunki, bandaże elastyczne, nożyczki, penseta, obcinaczka
- Termometr elektroniczny
- Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (na ból głowy, zębów, mięśni, na przeziębienia) UWAGA: w regionach gdzie występują krwawienia z przyczyny gorączki krwotocznej (gorączka denga lub febra) takie środki jak diklofenak czy aspiryna (mające działanie rozrzedzające krew) nie działają. Wówczas zastosowanie ma paracetamol.
Dodatkowe wyposażenie
- Leki na mdłosci. W celu zabepieczenia się zalecane jest przyjęcie lekarstw jeszcze przed podróżą. W nagłym przypadku należy zastosować inne preparaty. UWAGA: W wielu przypadkach środki na nudności powodują poczucie zmęczenia.
- Leki na biegunkę: Można uniknąć tej przypadłości poprzez zachowanie ostrożnosci przy spożywaniu surowych produktów i picie butelkowanej wody. Zdecydowanie większe zagrożenie biegunka stanowi dla dzieci i kobiet w ciąży. Najważniejszym wówczas działaniem jest odpowiednie przyjmowanie wody i minerałów wraz elektrolitami, które zostały utracone. Zdarza się, że znana metoda polegająca na wypiciu coli potrafi pogorszyć sytuację. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wymieszać w 1L przegotowanej (!!!) wody z połową łyżeczki soli i 5 łyżeczek glukozy, doprawić do smaku sokiem z pomarańczy i wypijać 3L dziennie.
- Leki na zaparcia. Najlepszym rozwiązaniem jest pic ie i spożywanie produktów w błonnik w jak największych ilościach . Suszone śliwki, figi, melony oraz dojrzała papaya mają bardzo korzystny wpływ. Jeśli takie zastosowanie nie przynosi jednak efektów, jednorazowo można zastosować środek przeczyszczający
- Leki na alergie. Zarówno ukąszenie owadów jak i alergia mogą wywolać nieprzyjemny świąd. Najlepsze zastowanie mają leki do użytku zewnętrznego (maści).
- Leki na stłuczenia i zwichnięcia. W przypadku nieustepującego bólu należy bezwłocznie zgłosić się do lekarza.
- Leki na przeziębienie. Klimatyzacja w hotelu, autobusie sprzyja zachorowaniom. Katar, zapalenie zatok to najczęstsze objawy. Zalecane jest aby juą w trakcie podróży stosować odpowiednie środki nawilżające, np. w samolocie spray do nosa w celu wyrównania ciśnienia.
- Leki na ból i gorączkę: na wakacjach gdy często zmieniamy tropikalne powietrze na klimatyzowane pomieszczenia, nietrudno o przeziębie. Popularne środki przeciwbólowe (zawierające paracetamol czy ibuprofen) mają także działanie przeciwgorączkowe. Warto mieć też sprawdzone pastylki na gardło.
- Filtry UV. W celu uniknięcia oparzeń słonecznych ale również tych dalszych skutków jakim jest rak skóry, filtry ochronne powinny znaleźć się w bagażu podczas podróży niemalże w każdy zakątek świata. Ośrodki ochronne należy odpowiednio dobrać do swojego typu skóry.
- Środki odstraszające owady. Zabezpieczenie przed ukąszeniem komarów chroni nas przed malarią, żółtą febrą, goraczką dengue. Zaleca sią używać środki, które w swoim składzie mają środek DEET. Stosowanie różnego rodzaju olejków ma dużo słabsze działanie i nie jest polecana.