Kanada - ubezpieczenie, bezpieczeństwo, zdrowie - porady dla podróżujących

Ubez­piec­zenie podróżne na pobyt w Kanadzie

Ubezpieczenie podróżne na pobyt w Kanadzie

  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży
  • Pakiety ubezpieczeń podróżnych

Kanada w skrócie

Kanada jest drugim pod względem wielkości krajem na świecie. Pomimo ogromnej powierzchni jest słabo zaludniona – liczebność populacji jest zbliżona do populacji Polski. Dużą część jej granicy wyznaczają aż trzy oceany: Arktyczny, Spokojny i Atlantycki. Rekordowo niska gęstość zaludnienia w stosunku do ogromnej powierzchni spowodowała, że Kanada jest bastionem dzikiej, pierwotnej natury, praktycznie wolnej od ludzkiej ingerencji. Rozległość geograficzna spowodowała, że Kanada leży aż w 6 różnych strefach czasowych. Najsłynniejszą atrakcją turystyczną jest kanadyjsko-amerykański wodospad Niagara, wielką atrakcję stanowi również prowincja Quebec – właśnie tam położone jest niezwykłe jezioro – Manicouagan – o kształcie pierścienia, nazywane „okiem Quebecu”. Quebec słynie też z nietypowej atrakcji turystycznej, jaką jest budowany co roku lodowy hotel. Można tam podziwiać także drugi pod względem długości wspornikowy most na świecie (po Chinach). To most Św. Wawrzyńca liczący 549 metrów. w Kanadzie można też przespacerować się najdłuższą ulicą świata, mierzącą 1896 kilometrów. Nazywa się Yonge Street i łączy jeziora Ontario i Simcoe. Jako Twój Ubezpieczyciel zadbamy, żeby Twoja podróż w to niezwykłe miejsce pozostawiła po sobie same piękne wspomnienia.

Państwo: Kanada
Języki: Angielski, Francuski
Waluta: dolar kanadyjski (CAD) 
Strefa czasowa: Różne strefy czasowe pomiędzy UTC -3:30 a UTC -8
Wymóg posiadania wizy: Brak obowiązku wizowego dla pobytu krótszego niż 6 miesięcy
Paszport: ObowiązkowySzczepienia: Brak obowiązkowych szczepień, zalecane w Kanadzie Północnej: WZW B, odra i wścieklizna

Jakie ubezpieczenie jest najlepsze dla mojej podróży do Kanady?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Kanady

Wybierz optymalną ochronę Twojej podróży i kup ją online

Kanada to niezwykłe miejsce. Czy to kulturowo, czy historycznie, geograficznie – trudno pomyśleć o drugim takim miejscu, gdzie różne światy zderzają i przeplatają się ze sobą. Obowiązkowo zatroszcz się o to, żeby nic nie zakłóciło radości odkrywania kanadyjskiej magii. Dobierz optymalne ubezpieczenie Twojej podróży: wybierz ubezpieczenie zdrowotne z odpowiedzialnością cywilną w czasie podróży, ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków w czasie podróży, ubezpieczeniem bagażu i ubezpieczeniem od nagłych wypadków wraz z polisą od rezygnacji i przerwania podróży. To inwestycja a nie wydatek.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Kanady

Dlaczego ubezpieczenie kosztów leczenia jest tak istotne na pobyt w Kanadzie?

Jakość opieki zdrowotnej w Kanadzie jest na najwyższym poziomie. Ta jakość jednak kosztuje, i to słono. Kanada jest, obok USA, Chin i Japonii krajem, gdzie opieka zdrowotna jest najdroższa na świecie. Ubezpieczenie kosztów leczenia powinno być na pierwszym miejscu wyjazdowej checklisty. Opłaty za leczenie, nawet ambulatoryjne (doraźne), nie mówiąc już o hospitalizacji albo specjalistycznym transporcie medycznym do kraju czy sprowadzeniu zwłok są nie do udźwignięcia dla turysty, który przebywając w Kanadzie zdany jest wyłącznie na opiekę prywatną.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży do Kanady

Nie martw się jeżeli nieprzewidziana sytuacja pokrzyżuje Twoje plany wyjazdowe

Wyprawa do Kanady wymaga mnóstwa drobiazgowych przygotowań. Nie sposób pominąć aspektu finansowego: to bardzo kosztowna destynacja. Pomyślałeś o tym, co się stanie, jeżeli Ty lub ktoś Tobie bliski zachoruje albo ulegnie wypadkowi, co zmusi Cię do zrezygnowania z Twoich planów wyjazdowych? Polisa od kosztów rezygnacji z podróży jest rozwiązaniem na nagłe, losowe sytuacje: mając takie ubezpieczenie, Twoje pieniądze przeznaczone na podróż nie przepadną, a wrócą do Ciebie.

Ubezpieczenie bagażu na wyjazd do Kanady

Nie martw się o swój bagaż podczas podróży do Chorwacji

Niestety zdarza się, że linie lotnicze spóźniają się z dostarczeniem bagażu albo że jego zawartość ulega uszkodzeniu w transporcie. Z naszą polisą nie musisz się obawiać takich komplikacji – zwrócimy Ci środki za zakup artykułów pierwszej potrzeby lub wypłacimy rekompensatę za zniszczenie Twoich rzeczy.

Porady zdrowotne: Jak wygląda opieka medyczna w Kanadzie i na co muszę zwracać uwagę?

Choroby

Uważaj na te choroby przebywając w Kanadzie

  • Woda z kranu jest w Kanadzie wyjątkowo dobrej jakości i nie różni się zbytnio od jakości wody butelkowanej.
  • Maj w Kanadzie jest okresem zwiększonej ilości zachorowań na gorączkę zachodniego Nilu. Jest to choroba stosunkowo niegroźna, przenoszona przez komary, daje objawy podobne do grypy, jednak potrafi rozwinąć się w ciężką postać szczególnie u osób z obniżoną odpornością. Podróżując po Kanadzie trzeba zwracać szczególną uwagę na ochronę przed insektami, czyli zaopatrzyć się w środki ochrony przed ukąszeniami i nosić odpowiednią odzież.
Szczepienia

Jakie szczepienia warto wykonać przed podróżą do Kanady

  • W Kanadzie nie ma obowiązkowych szczepień. Warto odświeżyć swoje standardowe szczepienia.
  • Jeżeli wybierasz się w północne części kraju, zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. oraz szczepienie przeciwko zapaleniu opon mózgowych zwłaszcza da dzieci i młodzieży. Dodatkowo zalecane są szczepienia przeciwko odrze i wściekliźnie.
Opieka medyczna w Kanadzie

Opieka medyczna w Kanadzie – o czym należy pamiętać

Opieka medyczna w Kanadzie jest na najwyższym poziomie, jej standardy w większości przewyższają te, do których przywykliśmy. Umówienie wizyty u lekarza stanowi jednak spore wyzwanie. W przypadku drobnych dolegliwości można skorzystać z tzw. klinik walk-in; w nagłych przypadkach najlepiej od razu udać się na izbę przyjęć najbliższego szpitala.

Przeglądając blogi podróżnicze, na pewno spotkałeś się z informacjami, że opieka medyczna w Kanadzie jest tania. Jest, ale nie dla turystów. Ogólnie rzecz biorąc, turyści otrzymują w Kanadzie doskonałą opiekę medyczną - ale ma to swoją cenę. Pobyt w szpitalu jest płatny według stawek dziennych lub stałych opłat za leczenie, w zależności od choroby, stanu pacjenta lub czasu trwania leczenia. Koszty mogą błyskawicznie wzrosnąć do 1 000 - 2 000 dolarów kanadyjskich za dzień. Karta EKUZ rzecz jasna nie jest honorowana w Kanadzie, nasz NFZ nie będzie partycypował w kosztach Twojego leczenia w tym kraju. Co to oznacza? Że pokrycie opłat za leczenie jest w całości po Twojej stronie. Tak samo sprawa wygląda z transportem – przypuśćmy, że ulegasz wypadkowi albo zapadasz na ciężką chorobę i nie możesz wracać planowo bo na przykład potrzebujesz transportu air-ambulansem z asystą lekarską. Koszt takiej usługi przyprawi Cię o zawrót głowy. Sama organizacja takiego transportu to też nie jest bułka z masłem. Ubezpieczając się polisą od kosztów leczenia w HanseMerkur nie musisz myśleć, co będzie z rachunkami ze szpitala czy kliniki, albo kto Ci pomoże zorganizować powrót do domu -  bo te rachunki pokryjemy my i zajmiemy się wszystkim od A do Z.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą leki, które przyjmujesz na stałe. Warto też mieć na nie recepty albo zaświadczenia lekarskie, z których wynika, że musisz je zażywać – unikniesz w ten sposób nieprzyjemności przy odprawie celnej. Sprawdź też koniecznie, czy Twoje leki nie zawierają w składzie substancji, których wwóz jest zabroniony (np. kodeina). Leki na przeziębienie, ból głowy, biegunkę i inne drobne dolegliwości są dostępne bez recepty w kanadyjskich supermarketach. Leki na receptę można kupić w supermarketach lub w drogeriach oznaczonych jako Pharmacy.

Przygotowanie do podróży i bezpieczeństwo: Co należy wziąć pod uwagę planując podróż do Kanady?

Ostrzeżenia dla podróżujących do kanady wydane przez MSZ

​​​​​​​Sprawdź czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało specjalnych alertów bezpieczeństwa

Poświęć chwilę, aby pomyśleć o swoim bezpieczeństwie jeszcze przed wyjazdem na wakacje - to się opłaca! Sugerujemy sprawdzić, czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało specjalnych alertów bezpieczeństwa dla podróży w wybrany przez Ciebie region.

Wjazd do Kanady

Wymagane dokumenty i warunki wjazdowe

Kanada nie stawia obowiązku wizowego dla podróżujących w celach turystycznych, którzy zamierzają przebywać na jej terytorium krócej niż 6 miesięcy. Dokumentem obowiązkowym do wjazdu jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu z Kanady. Osoby niepełnoletnie również muszą go posiadać. Dla obcokrajowców podróżujących drogą lotniczą w ramach ruchu bezwizowego władze Kanady wprowadziły wymóg posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży - electronic Travel Authorization (eTA). Opłata za wydanie tego elektronicznego dokumentu - powiązanego z numerem paszportu wnioskodawcy - wynosi 7 dolarów kanadyjskich. Płatności można dokonywać jedynie kartą płatniczą, poprzez zabezpieczoną stronę internetową udostępnioną przez rząd kanadyjski. Czas oczekiwania na eTA to zazwyczaj kilka minut, ale w niektórych przypadkach procedura może zająć kilka dni, dlatego trzeba wystąpić o nie z wyprzedzeniem. Osoby podróżujące z dziećmi, które nie są ich własnymi, lub z dziećmi, które noszą inne nazwisko niż rodzic towarzyszący, muszą oprócz eTA posiadać specjalne zezwolenie.

Porady dotyczące bezpieczeństwa w Kanadzie

Informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania po Kanadzie

Kanada może pochwalić się bardzo niskim wskaźnikiem przestępczości i jest uważana za bardzo bezpieczny kraj. Niemniej jednak, jak wszędzie, warto zachować czujność i uwagę. W metrze, na przystankach autobusowych, w centrach handlowych warto zawsze mieć oko na plecak lub torebkę. Ważne dokumenty dobrze jest zabezpieczyć pod kluczem, a przy sobie nosić ich kopie. Dobrze jest też pamiętać, aby nie zostawić rzeczy osobistych w aucie, szczególnie tym wypożyczonym nawet, jeżeli jest zamknięte. Jeżeli podróżujesz poza miastem, patrz uważnie na znaki. Ostrzegają one przed groźnymi zwierzętami, głównie niedźwiedziami. Natomiast w parkach narodowych o Twoje bezpieczeństwo dbają słynni Mounties i regionalni rangersi.

Podróżowanie po kraju: Porady i wskazówki dotyczące podróżowania po Kanadzie

Główne atrakcje Kanady

Góry, niedźwiedzie i ekscytujące metropolie

Kanada łączy w sobie chyba wszystko, o czym może marzyć podróżnik. To niesamowity tygiel kulturowo – przyrodniczy, w którym naprawdę warto się zanurzyć. Słynie z rozległych terenów zalesionych – tereny leśne stanowią 30% całej powierzchni kraju. Bogactwo jezior i rzek to jej kolejny atut: to tam znajdują się osławione Wielkie Jeziora, a jeżeli wybierzesz się nad jezioro Okanagan i dopisze Ci szczęście, być może na własne oczy zobaczysz Ogopogo, czyli mitycznego potwora zamieszkującego ten zbiornik. Koniecznie trzeba też wspomnieć o baśniowych, zapierających dech w piersiach łańcuchach górskich. Całości domyka najdłuższa na świecie, kanadyjska linia brzegowa. Kanada jest również znana jako dom dużych zwierząt, na czele z łosiami i niedźwiedziami grizzly – wędrując po parkach narodowych albo krajobrazowych możesz liczyć na spotkanie z tymi zwierzętami. Po dziś dzień Kanadę zamieszkują rdzenne tubylcze ludy: Indianie, Metysi i Inuici. Ich dziedzictwo jest ciągle żywe, przekazywane z pokolenia na pokolenie – dzięki temu obszary zamieszkiwane przez Aboriginal Peoples są pełne magii i tajemnic.

Klimat

Klimat i czas podróży

Najprzyjemniejszym czasem na podróż do Kanady są zazwyczaj miesiące letnie od czerwca do początku września. Kanada obejmuje kilka stref klimatycznych, od polarnej północy po umiarkowane południe. Jednak większość kraju leży w strefie borealnej; tutaj zimy są zazwyczaj długie i bardzo zimne, a lata krótkie i gorące. Zasada jest taka: im dalej na północ, tym jest chłodniej. Na gęsto zaludnionym zachodnim wybrzeżu Kanady panuje klimat morski.

W zimie w całym kraju może być bardzo zimno, a na zachodnim wybrzeżu często pada śnieg. Upewnij się, że w Twoim plecaku znajduje się odzież na każdą pogodę, weź pod uwagę, że w rejonach górskich pogoda lubi gwałtownie się zmieniać.

Klęski żywiołowe

Potencjalne zagrożenia w regionie, w którym spędzasz urlop

  • Pożary buszu i lasów: od czerwca do września, Kanada Zachodnia (w tym Kolumbia Brytyjska, Alberta, Terytoria Północno-Zachodnie)
  • Burze śnieżne: od listopada do marca

raktyczne wskazówki przydatne podczas przebywania w Kanadzie

Podróżowanie samochodem po Kanadzie

Prawo jazdy i zasady ruchu drogowego

Jeżeli Twój pobyt w Kanadzie nie przekroczy 3 miesięcy, możesz prowadzić auto na podstawie polskiego prawa jazdy. W razie dłuższego pobytu, od 3 miesięcy wzwyż, konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Pasy bezpieczeństwa i foteliki dla dzieci są obowiązkowe.

Ciekawostka: W Kanadzie otrzymanie mandatu od policji może być powodem do radości - funkcjonują  tutaj tzw. mandaty pochwalne za dobrą jazdę. A na zbyt szybko jeżdżących kierowców Kanadyjczycy mają sprytny sposób - na drogi nakleja się nalepki wyglądające jak dziury. Kolejną ciekawostką dotyczącą przepisów drogowych jest fakt, iż w Kanadzie (wyłączając Montreal) można legalnie skręcić w prawo na czerwonym świetle - oczywiście z zachowaniem zasady ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

Waluta obowiązująca w Kanadzie

Płatności

  • Walutą Kanady jest dolar kanadyjski (CAD). Banknoty występują w nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i (rzadko) 1000 CAD. Dobrym zwyczajem w Kanadzie jest posługiwać się niższymi nominałami, ponieważ wydawanie reszty nie jest tam na porządku dziennym i niekiedy stanowi problem.
  • Opłaty za leczenie dokonasz wyłącznie kartą kredytową.

Kontakty w sytuacjach awaryjnych

Przedstawicielstwa dyplomatyczne w Kanadzie

Ambasady i konsulaty

Ambasada RP w Ottawie
adres: 443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario, K1N 6H3
telefon: +1 613 789 0468 (w sprawach konsularnych wyłącznie nr: +1 613 789 6542)
faks: +1 613 789 1218
e-mail: ottawa.info@msz.gov.pl
elektroniczna skrzynka podawcza: /AMB_Ottawa/SkrytkaESP - Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie

Referat ds. konsularnych i Polonii Ambasady RP w Ottawie
adres: 443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario K1N 6H3, Kanada (wejście od ulicy Wurtemburg)
telefon: +1 613 789 6542
faks: +1 613 789 1218
e-mail: ottawa.amb.wk@msz.gov.pl
elektroniczna skrzynka podawcza: /AMB_Ottawa/SkrytkaESP - Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie

Telefony alarmowe w Kanadzie

Policja, straż pożarna i pogotowie

+1 911 to kanadyjski numer alarmowy, odpowiednik europejskiego 112.

24-godzinna obsługa zgłoszeń alarmowych dla klientów HanseMerkur

Skontaktuj się z nami jeżeli zdarzy Ci się awaryjna sytuacja

W HanseMerkur jesteśmy nieustannie w gotowości, aby nieść Ci pomoc przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.

Telefon: +48 22 481 05 95

Uwaga:
Nasi redaktorzy zbadali i stworzyli treść artykułów z największą możliwą starannością. Informacje zawarte w przewodniku służą jako przewodnik i mają na celu dostarczenie czytelnikowi wstępnych informacji na różne tematy. Prosimy o zrozumienie, że HanseMerkur nie gwarantuje, że podane informacje są poprawne, kompletne lub aktualne.