Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 – o czym warto wiedzieć?

Koronawirus

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19? To kwestia często rozpatrywana przez wielu turystów. Takie ubezpieczenie turystyczne zapewnia skuteczną ochronę przed większą liczbą zdarzeń, które mogą wystąpić w trakcie urlopu, i z ich konsekwencjami. Nie musimy się zatem martwić w razie zachorowania na COVID-19.

Warto w związku z tym zapoznać się z podstawowymi definicjami dotyczącymi tego wirusa oraz dokładnie sprawdzić warunki swojego ubezpieczenia turystycznego. Dzięki temu dobrze się na taki wyjazd przygotujemy.

Jak nazywa się choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2?

SARS-CoV-2 to wirus, który należy do rodziny koronawirusów. Powszechnie występują one u zwierząt i wywołują różne choroby, w tym przede wszystkim te dotyczące układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego i wątroby. SARS-CoV2 często mutuje i może zarażać wciąż nowe gatunki. Koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada za epidemię, która rozpoczęła się w Wuhan, w Chinach. Wirus został tam po raz pierwszy zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

Chorobą wywołaną przez tego koronawirusa jest COVID-19, która objawia się dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Są to kaszel i duszność połączone najczęściej z gorączką. Nazwa COVID-19 została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje już oficjalnie od kilku lat.

Warto wiedzieć o tym, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, którą jest COVID-19, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.

Czym różni się epidemia od stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii?

Analizując COVID-19 i jego skutki, warto rozróżnić kilka definicji epidemiologicznych, tj. epidemię, stan zagrożenia epidemicznego i stan epidemii.

Mianem epidemii definiuje się wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie znacznie większej niż w analogicznym okresie (np. w tym samym miesiącu w ubiegłym roku). Określa się nią także wystąpienie na danym obszarze po raz pierwszy zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Stan zagrożenia epidemicznego to z kolei sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze ze względu na ryzyko wystąpienia epidemii. Jest on ogłaszany w związku z koniecznością podjęcia określonych działań zapobiegawczych.

Stan epidemii to natomiast inna sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze, gdy epidemia już tam wystąpi. Są to działania o charakterze przeciwepidemicznym i zapobiegawczym ukierunkowane na zminimalizowanie negatywnych skutków epidemii.

Kto i kiedy ogłasza epidemię?

Kto i kiedy ogłasza epidemię?

Choć o sytuacji zdrowotnej na świecie informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za ogłoszenie i znoszenie epidemii i innych stanów związanych ze zwiększeniem zachorowalności odpowiadają rządy poszczególnych krajów. Przykładowo w Polsce od 16 maja 2022 roku, na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r., odwołano stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, aktualny do odwołania. Zniesienie stanu epidemii rząd uzasadnił polepszeniem stanu epidemiologicznego w Polsce.

W jaki sposób mogę uniknąć zachorowania na koronawirusa podczas podróży?

Aby uniknąć zachorowania na koronawirusa podczas podróży, trzeba przestrzegać podstawowych zasady higieny. Kluczowe jest częste mycie i dezynfekcja rąk. Dokładną instrukcję na ten temat znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ponadto, by uniknąć zachorowania, w miarę możliwości powinniśmy w trakcie przemieszczania się zachować metr odległości od innych. Ze względu na to, że środkami transportu międzynarodowego podróżuje wiele osób z różnych krajów, warto na czas podróży założyć na twarz maskę chirurgiczną. To zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzięki temu, gdy będziemy mieli bezpośredni kontakt z osobami chorymi, unikniemy zakażenia COVID-19.

Gdzie znajdę aktualne informacje dotyczące ostrzeżeń przed podróżą?

Aktualne informacje dotyczące ostrzeżeń przed podróżą, znajdują się na portalach Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Dostępne są tutaj przepisy wjazdowe i miejscowe obowiązujące we wszystkich państwach, do których możemy zaplanować podróż, ale także przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19. Ponadto dowiemy się, jak ogólnie przygotować się do podróży zagranicznej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego, gdy obawiamy się zachorowania na koronawirusa?

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 to często poruszana kwestia. To bardzo ważne w obliczu zmieniającej się sytuacji epidemicznej w różnych krajach całego świata. Jakie ubezpieczenie turystyczne przeciw COVID-19 warto wybrać? Aby mieć pewność, że przy zarażeniu w trakcie wyjazdu koronawirusem tego typu otrzymamy niezbędną pomoc, powinniśmy zwrócić uwagę na zakres wybranej przez nas polisy. Może się bowiem zdarzyć, że stan epidemii na danym terenie ubezpieczyciel zalicza do generalnych wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli chodzi o temat koronawirus a ubezpieczenie, istotne jest również sprawdzenie jego rozszerzeń. Mogą się one okazać szczególne przydatne, gdy wycieczka zostanie odwołana. Zwykle w przypadku COVID-19 przed utratą środków wydanych na wyjazd chroni nas ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie podróżne a COVID-19 – często zadawane pytania

Ubezpieczenie podróżne - nasze najpopularniejsze produkty

od
40 zł
dzień

Pakiety z kosztami rezygnacji z podróży

Ochrona ubezpieczeniowa, która zaczyna się jeszcze przed podróżą i chroni przed niespodziewaną rezygnacją i przerwaniem podróży.

od
7,5 zł
dzień

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Gwarancja optymalnej ochrony podczas podróży na wypadek choroby za granicą.

od
20 zł
/ os.

Ubezpieczenie Rezygnacja i przerwanie podróży

Ochrona ubezpieczeniowa, która zaczyna się jeszcze przed podróżą i chroni przed niespodziewaną rezygnacją i przerwaniem podróży.